Home » 68th National Film Awards for the year 2020

68th National Film Awards for the year 2020

The winners of the 68th National Film Awards for the year 2020 were announced on 22 July 2022 at the National Media Centre in New Delhi.

The Jury of the 68th National Film Awards comprised of eminent film makers and film personalities from across the Indian cine-world.

Best Feature Film award has been bagged by the Tamil movie ‘Soorarai Pottru’ directed by Sudha Kongara. ‘Tanhaji: The Unsung Warrior’ grabs Award for Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment.

Best Actor award for 2020 is shared between Suriya for ‘Soorarai Pottru’ and Ajay Devgn for the Hindi movie ‘Tanhaji: The Unsung Warrior’.

Complete List of Winners of the 68th National Film Awards, 2020:

Feature Films

Best Feature Film: Soorarai Pottru (Tamil), directed by Sudha Kongara

Award for Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment: Tanhaji: The Unsung Warrior, Director: Om Raut

Best Film on Social Issues: Funeral (Marathi), Director: Vivek Dubey

Best Children’s Film: Sumi (Marathi), Director: Amol Vasant Gole

Best Film on Environment Conservation/Preservation: Taledanda (Beheading a Life) (Kannada),  Director: Praveen Krupakar

Best Direction: Director: Sachidanandan KR, for ‘AK Ayyappanum Koshiyum’ (Malayalam)

Best Actor: (Jointly) Suriya for ‘Soorarai Pottru’ (Tamil) and Ajay Devgn for ‘Tanhaji: The Unsung Warrior’

Best Actress: Aparrna Balamurali for ‘Soorarai Pottru’

Best Supporting Actor: Biju Menon for ‘AK Ayyappanum Koshiyum’

Best Supporting Actress: Lakshmi Priya Chandramouli for ‘Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum’ (Tamil)

Best Child Artist: Anish Mangesh Gosavi for ‘Tak-Tak’ (Marathi) and Akanksha Pingle & Divyesh Indulkar for ‘Sumi’ (Marathi)

Best Male Playback Singer: Rahul Deshpande, for Mi Vasantrao (I Am Vasantrao) (Marathi)

Best Female Playback Singer: Nanchamma, for AK Ayyappanum Koshiyum

Best Music Direction: Thaman S for ‘Ala Vaikunthapurramuloo’ and G V Prakash Kumar for ‘Soorarai Pottru’

Best Lyrics: Manoj Muntashir, Saina

Best Choreography: Sandhya Raju, Natyam

Best Cinematography: Supratim Bhol, for Avijatrik (The Wanderlust of Apu) (Bengali)

Best Screenplay: Shalini Usha Nair & Sudha Kongara for Soorarai Pottru and Madonne Ashwin for Mandela

Best Audiography: Dollu (Jobin Jayan), Mi Vasantrao (Anmol Bhave) and Malik (Vishnu Govind & Sree Sankar)

Best Editing: Sreekar Prasad for ‘Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum’ (Tamil)

Best Make-up Artist: T V Rambabu, Natyam (Dance) (Telugu)

Best Costume Designer: Nachiket Barve & Mahesh Sherla, Tanhaji: The Unsung Warrior

Best Production Design: Anees Nadodi, Kappela (Chapel) (Malayalam)

Best Action Direction Award (Stunt Choreography): Rajasekhar, Mafia Sasi & Supreme Sunder, for ‘AK Ayyappanum Koshiyum’

Indira Gandhi Award for Best Debut Film of a Director: Mandela, Director: Madonne Ashwin

Best Feature Film in each of the language specified in the Schedule VIII of the Constitution:
  • Best Telugu Film: Colour Photo
  • Best Tamil Film: Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum
  • Best Malayalam Film: Thinkalazcha Nishchayam (Engagement is on Monday)
  • Best Marathi Film: Goshta Eka Paithanichi (Tale of a Paithani)
  • Best Kannada Film: Dollu
  • Best Hindi Film: Toolsidas Junior
  • Best Bengali Film: Avijatrik (The Wanderlust of Apu)
  • Best Assamese Film: Bridge
Best Feature Film in each of the languages other than those specified in Schedule VIII of the Constitution:
  • Best Haryanvi Film: Dada Lakhmi
  • Best Dimasa Film: Semkhor
  • Best Tulu Film: Jeetige
Special Jury Mention: (Certificate Only)
  1. Aimee Baruah, Semkhor (Dimasa)
  2. Kavya Prakash, Vaanku (Malayalam)
  3. Siddharth Menon, June (Marathi)
  4. Kishore Kadam, Godakaath (Marathi) & Avwanchhit (Marathi)
  5. Varun Buddhadev, Toolsidas Junior (Hindi)
Non-Feature Films

BEST NON-FEATURE FILM: Testimony of Ana (Dangi), Producer & Director:  Sachin Dheeraj Mundigonda

BEST BIOGRAPHICAL FILM: Pabung Syam (Manipuri), Director: Haobam Paban Kumar

BEST ETHNOGRAPHIC FILM: Mandal ke Bol (Rhythm of Mandal), Director: Rajendra Janglay

BEST DEBUT NON-FEATURE FILM OF A DIRECTOR: Pariah, Director: Vishesh Iyer

BEST PROMOTIONAL FILM: Surmounting Challenges (English), Director: Satish Pande

BEST SCIENCE and TECHNOLOGY FILM: On the Brink Season 2- Bats (English), Director: Akanksha Sood Singh

BEST ARTS and CULTURE FILM: Naadada Navaneeta DR PT Venkateshkumar (Dr. Venkatesh Kumar) (Kannada), Director: Girish Kasaravalli

BEST FILM ON SOCIAL ISSUES: Justice Delayed but Delivered (Hindi), Director: Kamakhya Narayan Singh and Three Sisters (Bengali), Director: Putul Rafey Mahmood

BEST ENVIRONMENT FILM: Manah Aru Manuh (Manas and People (Assamese), Director:  Dip Bhuyan

BEST INVESTIGATIVE FILM: The Saviour: Brig.Pritam Singh (Punjabi), Director: Dr. Paramjeet Singh Kattu

BEST EXPLORATION /ADVENTURE FILM (to include sports): Wheeling the Ball, Director: Mukesh Sharma

BEST EDUCATIONAL FILM: Dreaming of Words (Malayalam), Producer & Director: Nandan

BEST FILM ON FAMILY VALUES: Kumkumarchan (Worship of the Goddess) (Marathi), Director: Abhijeet Arvind Dalvi

BEST SHORT FICTION FILM: Kachichinithu (The Boy with a Gun) (Karbi) Producer & Director: Khanjan Kishore Nath

SPECIAL JURY AWARD: Admitted, Director: Ojaswee Sharma

BEST AUDIOGRAPHY: Ajit Singh Rathore, ‘Pearl of the Desert’ (Rajasthani)

BEST CINEMATOGRAPHY: Nikhil S Praveen, ‘Shabdikkunna Kalappa’ (Talking Plow) (Malayalam)

BEST DIRECTION: Oh That’s Bhanu (English, Tamil, Malayalam & Hindi), Director:  RV Ramani

BEST NARRATION/ VOICE OVER: Shobha Tharoor Sreenivasan, ‘Rhapsody of Rains- Monsoons of Kerala’ (English)

BEST MUSIC DIRECTION: Vishal Bhardwaj, ‘1232 Kms: Marenge Toh Wahin Jaakar’ (1232 Kms – Will Die there only)

BEST EDITING: Anadi Athaley, ‘Borderlands’ (Bengali, Nepali Manipuri, Hindi & Punjabi)

BEST ON-LOCATION SOUND RECORDIST: Jadui Jangal (Magical Forest), On location sound recordist: Sandip Bhati & Pradeep Lekhwar

Other Awards

Most Film Friendly State:

Madhya Pradesh won the Most Film Friendly State award (Rajat Kamal & Certificate).

Most Film Friendly State: (Special Mention)

Uttarakhand (Certificate) and Uttar Pradesh (Certificate) got Special Mention.

Best Writing on Cinema

Award for Best Book on Cinema:

‘The Longest Kiss’ by Kishwar Desai won the Best Book on Cinema for the year.

Special Mention:

Malayalam book ‘MT Anunahvangalude Pusthakam’ by Anoop Ramakrishnan and Odia book ‘Kali Paine Kalira Cinema’ by Surya Deo got special mention.

About:
  • The National Film Awards is the most prominent film award ceremony in India.
  • Established in 1954, it has been administered, along with the International Film Festival of India and the Indian Panorama, by the Indian government’s Directorate of Film Festivals since 1973.
Source: PIB

Also Read:

English English Hindi Hindi